یبوست در نوزادان

یبوست در نوزادان

در صورتی که شما یک والد هستید، حتماً تمامی حرکات و نشانه های نوزادتان من جمله سکسکه، خنده، گریه و تمامی حرکات دست و پاها را زیر نظر گرفته تا به دنبال نشانه ای جهت تعیین سلامت کودکتان باشید. برخی از علائم و نشانه ها به سختی قابل شناسایی هستند. برای مثال حرکات روده ای نوزاد در زمان های مختلف ، متفاوت است. هر از گاهی این تغییرات می توانند نشانه ای از یبوست در نوزادان باشند.

یبوست در نوزادان

یبوست در نوزادان

علائم یبوست در نوزادان

علل یبوست بسیار متفاوت می باشد. در نوزادانی که منحصراً از شیر مادر تغذیه می کنند، امکان این وجود دارد که هر روزه مدفوع نکنند. اغلب مواقع تمامی مواد مغذی موجود در شیر ، توسط بدن جذب می شود. این مورد کاملاً طبیعی می باشد. در حقیقت یبوست در نوزادان که از شیر مادر تغذیه می کنند، خیلی شایع نمی باشد. از سوی دیگر مصرف شیر خشک می تواند موجب حرکات روده ای به دفعات 3 تا 4 بار در روز یا هر دو الی سه روز شود. آشنایی با علائم یبوست در نوزادان می تواند بسیار مفید بوده و از ایجاد مشکلات آتی پیشگیری کند.

از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حرکات روده ای نا منظم ( نوزادان با خوردن مواد غذایی جدید ، عادات حرکت روده ای شان تغییر می کند. یبوست زمانی رخ می دهد که نوزاد بعد از چند روز، مدفوع سفتی داشته باشد.)
 • سختی و فشار بیش از حد هنگام مدفوع کردن (معمولاً برای رد کردن مدفوع سخت، کودک یا نوزاد مجبور است که فشار زیادی را انجام دهد)
 • مشاهده خون در مدفوع ( فشار وارد کردن بیش از حد برای عبور مدفوع سفت، می تواند موجب پارگی دیواره مقعد شده و خون در مدفوع مشاهده شود.)
 • شکم سفت ( نفخ و احساس فشار می تواند موجب سفت شدن شکم کودک شود)
 • خودداری از خوردن غذا (کودکانی که یبوست دارند، به سرعت احساس سیری می کنند. همچنین برای پیشگیری از یبوست، از خوردن خودداری می کنند.)
یبوست در نوزادان که از شیر مادر تغذیه می کنند، خیلی شایع نمی باشد. دکتر هومن هوشنگی فوق تخصص گوارش کبد و آندوسکوپی با روش های نوینی به درمان سندرم روده تحریک پذیر می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188338453 و 02188336100 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

درمان یبوست در نوزادان

برای درمان خانگی یبوست نوزادان می توان راهکارهای مختلفی را امتحان کرد. از جمله:

 • با تعویض برند شیر خشک و بهره گیری از نوع دیگری از آن می توان به درمان یبوست منجر شد. در صورتی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند، مادر می تواند رژیم خود را که موجب یبوست می شود، تغییر دهد. این مورد خیلی نادر است.
 • فوق تخصص گوارش می فرمایند در صورتی که اخیراً شروع به تغذیه کودک با غذاهای جامد کرده اید، می توانید با امتحان کردن غذاهای پر فیبر مانند بروکلی، گلابی، هلو، سیب بدون پوست و آلو تغییرات را بسنجید. به جای مصرف سریال و کوردن فلکس می توانید از کینوا، جو و جوی دوسر پخته بهره گیرید.
 • مصرف پوره میوه ها برای کودکان بالای 6 ماه، که توانایی خوردن غذاهای جامد ندارند می تواند بسیار مفید باشد.
 • مصرف بیشتر مایعات برای تنظیم حرکات روده ای بسیار مهم است. شیر و آب بهترین نوشیدنی ها برای هیدراته نگاه داشتن بدن کودک هستند.
 • در کل حرکت کردن بدن می تواند موجب حرکات روده ای شود. اگر کودک قادر به راه رفتن نیست مادر می تواند به صورت خوابیده پاهای نوزاد را به حالت رکاب زدن دوچرخه تکان دهد.
 • ماساژ دادن آرام شکم و معده و پایین شکم می تواند موجب تحریک حرکات روده ای شود.

منبع: https://www.healthline.com/health/childrens-health/remedies-for-baby-constipation#other-options

کولونوسکوپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =